Kako ojačati zube na najbolji način: zašto pucaju i ispadaju
Ponedeljak - Petak: 14:00 - 20:00 +381 11 244 09 01, +381 63 23 11 27

Kako ojačati zube na najbolji način: zašto pucaju i ispadaju

Saznajte kako ojačati zube na najbolji način. Zašto zubi pucaju i ispadaju, od čega se sastoje. Šta je dobro za zdravlje zuba, i koji su vitamini namenjeni za jake zube i gde ih sve ima, a sa čim sve ne treba preterivati.

Moglo bi se reći da je pitanje „Kako ojačati zube na najbolji način ?“ pitanje od milion dolara. Ima smisla na njega odgovarati i o njemu razgovarati samo sa onima koji su istinski spremni da se posvete svom oralnom zdravlju.

Koliko čovek ima zuba i od čega se sastoje?

Kako biste lakše shvatili zašto zubi pucaju i oboljevaju prvo ćemo Vas upoznati sa građom, sastavom i funkcijom zuba. Zubi pre svega imaju kompleksnu morfologiju.

Svaki čovek ima 20 mlečnih zuba i 32 stalna zuba. Glavna uloga zuba je u mastikaciji, odnosno u sečenju i žvakanju hrane. Na svakom zubu razlikujemo njegova tri dela: krunu, vrat i koren zuba.

Kada govorimo o sastavu zuba može se reći da se zub sastoji iz tri kalcifikovana tkiva: gleđi, dentina i cementa, ali i specijalizovanog vezivnog tkiva – odnosno pulpnog tkiva.

Gleđ je najtvrđi deo zuba i prekriva celu njenu krunu. Ona čini onaj deo zuba koji mi vidimo.

Dentin je osnovna supstanca zuba. Nalazi se ispod gleđi, čineći krunu zuba. Za razliku od gleđi, dentin gradi i koren zuba.

Cement je deo zuba koji prekriva spoljašnju površinu korena zuba.

Pulpa je meko tkivo koje se nalazi u srži zuba. U njoj se nalaze ćelije, vlakna, krvni i limfni sudovi i nervna vlakna.

Zašto pucaju zubi?

Pre nego što saznamo na kako ojačati zube, treba da znamo boljka samih zuba.

Sada kada ste upoznali građu zuba lakše ćemo Vam objasniti zašto dolazi do njihovog pucanja i kako da ojačate svoje zube. Prvo je važno napomenuti – zdravi zubi ne pucaju sami od sebe! Jedini način da dodje do pucanja zdravog zuba je njegova fraktura, odnosno pucanje pod dejstvom fizičke sile (npr. udarac, pad, tvrda koštica).

Prva linija udara ili odbrane zuba je, kao što smo gore napomenuli, njegova gleđ. Ona se sastoji od šestougaonih gleđnih prizmi promera 3-6 μm, tj. velikih i veoma zbijenih kristala kalcijum hidroksiapatita za koji su vezani joni karbonata, magnezijuma, natrijuma, karbonata.

Ovi kristali su ugrađeni u finu mrežu veoma čvrstih i gotovo potpuno nerastvorljivih proteinskih vlakana. Zahvaljujući svom sastavu gleđ predstavlja prvu i glavnu liniju odbrane zuba od karijesa.

Karijes je najčešće oboljenje zuba koje može zahvatiti sva tkiva zuba, ali počinje u gleđi i dovodi do razgradnje njenih prizmi i dovodi do pucanja zuba i širenja karijesa u dublja tkiva.

Zašto zubi ispadaju?

Odgovor na ovo pitanje zašto zubi ispadanu glasi – zbog loše oralne higijene! Vrlo jednostavno.

Naravno ovaj odgovor ne važi u slučaju da pacijent boluje od nekih teških degenerativnih i urođenih oboljenja. Ispadanje zuba je najčešće posledica parodontopatije.

Parodontopatija je kompleksno hronično oboljenje koje razara one delove zuba i okolnog tkiva koji „drže“ zub na svom mestu. Parodontopatija je oboljenje koje uzrokuju bakterije dentalnog plaka. Nastaje kao posledica loše oralne higijene.

Njen tok najprostije izgleda ovako – prvo dolazi do nagomilavanja naslaga, zatim do upale desni, njihovog povlačenja i ogolićenja vrata zuba. U sledećem koraku nastaju parodontalni džepovi. Oni su znak da je došlo do gubitka kosti. Nagomilava se i stvara zubni kamenac.

Upala desni se pogoršava dok se džepovi produbljuju. U sledećem koraku dolazi do promene položaja zuba i mobilnosti zuba (usred gubitka kosti). Poslednji stadijum je ispadanje zuba. Moramo naglasiti da parodontopatija nije bolna! Ukoliko se jave neke njene komplikacije (npr. parodontalni apsces) javiće se bol, ukoliko ih nema- nema ni bola.

Upravo je to razlog zašto se pacijenti javljaju tek u poslednjem stadijumu ovog oboljenja, kada nema dovoljno zdrave kosti koja treba da drži zub i on tada može da bude osuđen samo na ekstrakciju.

Još jedan razlog ispadanja zuba može biti izbijanje zuba – stručno nazvan avulzija. Radi se o nasilnom izbijanju zuba direktnim udarcem u zub. Za razliku od ispadanja zuba izazvanog parodontopatijum, posle avulzije zub može biti implantiran i uspešno vraćen u zubnu alveolu.

Da bi ovaj postupak vraćanja izbijenog zuba bio uspešan neophodno je ispoštovati određene protokole.

Kako ojačati zube?

Zube možemo ojačati i obnoviti njihovu gleđ upotrebom određenih supstanci, ali i primenom zdravih životnih navika. Zubi su sastavni deo našeg organizma i na njima se odražava svaka promena našeg zdravlja. Oni su kroz zubnu pulpu povezani sa našim krvotokom, nervnim sistemom.

Usna duplja sa zubima čini početni deo digestivnog sistema. Veliki broj ljudi zaboravlja ove veoma važne činjenice i stanje svojih zuba svodi na njihov estetski momenat. Da bi bili lepi oni pre svega moraju biti zdravi!

Kako ojačati zube? Korišćenjem vitamina i minerala koje ćemo opisati u daljem delu teksta, ali i redovnim održavanjem oralne higijene ojačaćete svoje zube.

Šta je dobro za zube?

Ono što je najbolje za zube jesu četkica, pasta i konac za zube. Dva puta dnevno. Najmanje!

Oralna higijena i dobra preventiva su jedina garancija zdravlja Vaših zuba. Ovde možemo dodati još jednu bitnu stavku koja je postala neizostavan deo savreme stomatologije. Njegovo visočanstvo – Fluor.

Vođena je velika polemika oko toga da li je on zaista toliko delotvoran, da li je toksičan, koje su delotvorne doze itd. Mišljenja među naučnicima su i dalje podeljena, ali ono što je sigurno je da je on broj jedan u odbrani od karijesa i jačanju zuba. U nekim zemljama je zakonski regulisana koncentracija fluorida u vodi za piće i samim tim je celo stanovništvo zaštićeno od karijesa.

Takođe nije retka pojava da je u nekim gradovima veća koncentracija fluora u pijaćoj vodi (zbog njenog specifičnog mineralnog sastava) i dokazane su demografske razlike u prevalenciji karijesa koja je manja u ovim gradovima u odnosu na druge.

Šta je dobro za zube a da nije fluor? Kalcijum, to je mineral koji takođe podpomaže zdravlje zuba. Njega najviše ima u mlečnim proizvodima. Ova dva minerala imaju ulogu u remineralizaciji (obnovi) zuba. To znači da karijes deluje tako što vrši remineralizaciju (razgradnju) zuba, dok se joni fluora i kalcijuma ugrađuju u zub i obnavljaju narušenu strukturu gleđi.

Kada karijes zahvati dublje slojeve gleđi ili pređe u dentin govorimo o procesima gde više joni fluora i kalcijuma ne mogu pomoći, već se mora mehanički ukloniti karijes i razmekšali deo zuba.

Vitamini za jačanje zuba

Kako ojačati zube ako ne uz pomoć namirnica bogatim viraminima i mineralima.

Pored minerala (kalcijum, fluor) i vitamini su veoma bitni kako biste ojačali zube. Vaše opšte zdravlje je veoma važan faktor koji određuje zdravlje Vaših zuba. Starost, neka opšta oboljenja , životne navike, određuju količinu minerala i vitamina koju možete da apsorbujete i koju imate. Vitamini C, D i folna kiselina (vitamin B9) su glavni vitaminski nosioci Vašeg oralnog zdravlja.

Vitamin C je usko povezan sa zdravljem desni. Ukoliko dođe do oboljenja desni preporučljivo je uzimanje vitamina C zbog njegove sposobnosti regeneracije kolagena i vezivnog tkiva.

Vitamin D je vitamin koji je takođe veoma efikasan kod oboljenja desni i parodoncijuma. On deluje protivupalno i antimikrobno te smanjuje infekciju u usnoj duplji.

Ono što je bitna karakteristika vitamina D je njegova sposobnost da veže kalcijum iz spoljašnje sredine i posreduje u njegovoj apsorpciji. To praktično znači da je beskoristan povećan unos kalcijuma ukoliko imate manjak vitamina D u organizmu.

Folna kiselina je veoma bitan vitamin B grupe. Njegov nedostatak može dovesti do anemije. Ukoliko je javi anemija promene postoje i u usnoj duplji i zubima. Desni su podložne infekciji, smanjena je odbrana organizma i lakše može doći do oboljenja usta i zuba.

Tablete za jačanje zuba

Kako da ojačam svoje zube i zube svoje dece? Odgovor je – tabletama fluora. U našoj zemlji tradicionalno se koriste tablete Fluorogal ® (Galenika). Lek se primenjuje oralno. Potrebno je da se tableta sažvaće ili lagano otopi u ustima kako bi lek i lokalno delovao na zub (pored sistemskog dejstva koji lek ima).

Deci do 3 godine života tabletu pre davanja možete rastopiti u soku, vodi ili čaju, ali ne i u mleku ili mlečnom proizvodu. Ne bi trebalo unositi mlečne proizvode jedan sat pre i jedan sat posle uzimanja tableta. Tablete je čak poželjno uzimati u večernjim satima.

Ako stomatolog ne odredi drugačije, tablete je najbolje upotrebiti po sledećem protokolu:

deca od 6 meseci do 3 godine: 0,25 mg dnevno;

deca od 3 do 6 godina: 0,50 mg dnevno;

deca starija od 6 godina i odrasli: 1 mg dnevno.

Primenom ovih saveta možete steći dobre životne navike koje će Vas sačuvati od svih oboljenja zuba i sprečiti njihovo pucanje i ispadanje.

Preporučujemo redovnu posetu zubaru na svakih 6 meseci. Ne mora Vam se klimati zub da bi otišli na preventivni pregled.

U ordinaciji DentaN možete zakazati besplatan stomatološki pregled na našoj stranici za zakazivanje. >>

Ili nas pozovite na +381 11 244 09 01

Isključivo koristimo najsavremenije i najkvalitetnije materijale prilikom pružanja usluga kako bi efekti bili što dugotrajniji. Jer mi dajemo garanciju i naši zadovoljni klijenti su nam najbolja preporuka.