Plombe i popravka zuba: Sve što treba da znate pre posete zubaru
Ponedeljak - Petak: 14:00 - 20:00 +381 11 244 09 01, +381 63 23 11 27

Plombe i popravka zuba: Sve što treba da znate pre posete zubaru

Saznajte sve što treba da znate o plombama, popravci zuba i održavanju zdravog i lepog osmeha.

U današnje vreme, gotovo da ne postoji osoba koja nema bar jednu plombu. U zavisnosti od načina života, genetike i oralne higijene, na našim zubima može da dođe do pojave karijesa koji dovodi do truljenja i propadanja zuba.

Zbog toga je bitno redovno posećivati zubara i uklanjati karijes na vreme, da ne bi došlo do njegovog širenja. Kada se karijes proširi, on može zahvatiti zubni živac i dovesti do mnogo većih problema.

Šta je plomba?

Plomba ili zubni ispun, postavlja se posle popravke zuba oštećenog karijesom, da bi mu se povratila normalna funkcija i oblik.

Plomba, osim što zatvara prostor u zubu i sprečava prodor bakterija u isti. Takođe pomaže u prevenciji ponovnog stvaranja karijesa i njegovog širenja.

Pre postavljanja plombe, zubar mora prvo da ukloni kvar specijalnom bušilicom, potom da očisti šupljinu u zubu koja je ostala posle uklanjanja kvara i onda da je ispuni materijalom za plombiranje.

Materijali koji se koriste za plombiranje uključuju zlato, porcelan, kompozitne ispune (bele plombe) i amalgam (crne plombe).

Koji tip plombe je najbolji za mene?

Ne postoji jedan tip plombe koji je najbolji za sve. Ono što je najbolje za Vas treba da proceni sam zubar, u zavisnosti od toga koliki je kvar na zubu. Mora proveriti da li ste alergični na određene materijale, na kom zubu je potrebno postaviti plombu i slično.

Svaki materijal od kog se izrađuju ispuni je drugačiji, a evo i šta sve treba da znate o njima:

  • Zlatni ispuni

Ovakve plombe su vrlo retke danas, jer je potrebno naručiti ih u laboratoriji, a potom zacementirati u zubu. Zubno tkivo odlično podnosi zlatne ispune, a oni mogu da traju i preko 20 godina. Mnogi ih smatraju najbolji materijalom za plombiranje, medjutim, pošto je najskuplji od ponuđenih opcija, pacijenti se vrlo retko opredeljuju za isti.

  • Amalgamske (crne) plombe

Ove plombe su vrlo izdržljive i dugotrajne. Ipak, zbog svoje tamne boje, upadljivije su od popularnih belih plombi, tako da se najčešće koriste na gornjoj vilici ili na zadnjim zubima donje vilice. Posle postavljanja ovakve plombe, ne smete konzumirati hranu dva sata da bi materijal optimalno očvrsnuo.

  • Kompozitne (bele) plombe

Ovakve plombe su iste ili slične boje kao vaši zubi. Ove plombe se stavljaju na vidljivim zubima radi održavanja njihovog prirodnog izgleda. Sastojci se mešaju i postavljaju direktno u šupljinu koja ostaje posle odstranjivanja karijesa, gde se vrlo brzo stvrdnu. Posle postavljanja belih plombi, možete odmah jesti.

Ipak, kompozitni ispun nije idealan materijal za popravku večih kvarova, jer vremenom može da počne da se truni ili “izliže“. Takođe, kafa, čaj i cigarete mogu vrlo lako da preboje kompozitne plombe. Osim toga, ovakve plombe nisu baš trajne, i generalno mogu da opstanu od tri do maksimalo deset godina.

  • Porcelanski ispuni

Ako je oštećenje zahvatilo veliki deo zuba, preporučuje se postavljanje krunica ili navlaka. Karijes koji je došao do nerva može da se tretira na dva načina: endodontskom terapijom (vađenjem živca) ili postavljanjem leka (što pomaže u očuvanju živca).

Šta se dešava kada je potrebno da Vam se postavi plomba?

Ako Vaš zubar uoči kvar (karijes) na vašem zubu, on će ga prvo ukloniti specijalnom bušilicom i dobro očistiti zahvaćeni prostor. Očišćena šupljina će potom biti popunjena nekim od navedenih materijala, a potom će zubar precizno formirati plombu da bi odgovarala Vašem zagrižaju.

Vaši zubi mogu biti pomalo osetljivi prilikom popravke, što će vrlo brzo proći čim Vaš zubar postaviti plombu i tako zaštiti i zatvori šupljinu u Vašem zubu.

Da li će me popravka zuba i plombiranje boleti?

Popravka, bušenje zuba i samo plombiranje zuba nije bolno, ali nekim pacijentima može da bude neprijatno, pogotovo ako imaju strah od zubara. Na Vaš zahtev, u našoj ordinaciji možete dobiti lokalnu anesteziju kojom će svaka popravka zuba biti prijatno iskustvo, a strah od zubara će potpuno iščeznuti.

Koliko dugo može da mi traje plomba?

Kao što smo već spomenuli, amalgamske (crne) plombe imaju najduži vek trajanja i najotpornije su na tvrdu hranu, lepljive slatkiše, žvake, itd. Ovakve plombe, ukoliko se na zubu na kojoj se one nalaze ne javi kvar, mogu da traju i 10 godina.

Za razliku od njih, bele plombe mogu da traju od tri do pet godina. Ali, zbog estetskih razloga, pacijenti se češće opredeljuju baš za njih.

Kako da znate da li Vam je potrebno plombiranje?

Često nas pacijenti pitaju kako mogu sami da zaključe da li imaju kvar na zubu, a odgovor na to je – jako teško! Samo Vaš zubar može da vidi da li imate kvar, jer koristi posebno ogledalce i svetlo pomoću kog uočava sve slabo uočljive promene na nedostupnim delovima zuba.

Sve što ne deluje uobičajeno zubar će proveriti posebnim istrumentima, a može i da vas uputi na snimanje zuba ili cele usne duplje. Koji metod provere kvarova će izabrati Vaš zubar zavisi od dubine kvara uzrokovanog karijesom.

Šta da očekujete tokom popravke zuba i plombiranja?

  • Lokalna anestezija

Pre same procedure popravke zuba, na Vaš zahtev zubar može da vam ubrizga lokalnu anesteziju, čime će Vaše iskustvo biti potpuno bezbolno.

  • Uklanjanje kvara

Koristeći specijalnu bušilicu, zubar prodire kroz gleđ i uklanja karijes. Posle uklanjanja svih tragova kvara, zubar će oblikovati prostor i pripremiti ga za plombiranje.

  • Postavljanje ispuna

Za određene vrste plombi, zubar će postaviti ispun i očvrsnuti ga koristeći posebno svetlo. Tako će Vaša plomba biti čvrsta i izdržljiva.

  • Poliranje

Posle postavljanja ispuna, Vaš zubar će ispolirati plombu i nivelisati je sa ostalim zubima da vam ne bi smetala prilikom zagrižaja.

U našoj ordinaciji DentaN možete bezbolno popraviti svoje zube. Isključivo koristimo najsavremenije i najkvalitetnije materijalima prilikom plombiranja kako bi efekti bili što dugotrajniji.

Ne čekajte da Vas zubi zabole, već nas posetite na vreme i sprečite bilo kakve dalje komplikacije. Oralna higijena je važna, i to zbog kompletnog, a ne samo zdravlja zuba.

U ordinaciji DentaN možete zakazati besplatan stomatološki pregled na našoj stranici za zakazivanje. >>

Ili nas pozovite na +381 11 244 09 01

Isključivo koristimo najsavremenije i najkvalitetnije materijale prilikom plombiranja kako bi efekti bili što dugotrajniji i estetski najlepši, zato dajemo garanciju na naše ulsuge.

Hvala na poverenju! Do sledećeg osmeha.